Dlaczego warto wybrać się w podróż pociągiem?

Nie ulega wątpliwości, że transport kolejowy w Polsce przeżywa w ostatnich latach rozwój. Coraz więcej odcinków torów jest modernizowanych, aby umożliwić szybszą podróż. Inwestuje się także w nowoczesne tabory. Wygodne i szybkie pociągi to już nie tylko słynne Pendolino, ale również PesaDART, które zaczęły w ostatnich miesiącach przewozić pasażerów na terenie Śląska.
Dlaczego warto wybrać się w podróż pociągiem? Zalet można wymienić wiele. Przede wszystkim świetnie sprawdzają się na długich trasach. Wagony sypialne i duża przestrzeń przedziałów poprawiają komfort wielogodzinnej jazdy. Znacznie poprawiła się prędkość i punktualność pociągów. Transport tego rodzaju należy do najmniej kolizyjnych, co poprawia poczucie bezpieczeństwa w czasie jazdy. Ruch kolejowy powoduje znacznie mniejsze szkody dla środowiska naturalnego niż samochodowy.
Ciemną stroną przejazdów koleją jest niestety nadal występujący brak higieny szczególnie w obrębie toalet. Na popularnych trasach zwłaszcza w sezonie wakacyjnym bardzo często trzeba kupować bilety z dużym wyprzedzeniem ze względu na grożący brak miejsc siedzących. Plagą nękającą podróżnych w tym środku transportu są częste kradzieże. Decydując się na korzystanie z pociągów trzeba także pilnie śledzić zmiany rozkładu jazdy, a te zdarzają się dość często.