Co spedytor robi w pracy?

Praca spedytora na pewno nie należy do nudnych. Każdy dzień przynosi nowe sytuacje z którymi trzeba się zmierzyć. Więcej jest tych niestandardowych i rzadko wszystko przebiega gładko i bez komplikacji. Transport jest branżą bardzo dynamiczną. Pracownik spedycji musi być osobą otwartą i komunikatywną. Do jego zadań należy pośrednictwo między zleceniodawcą, a przewoźnikiem, negocjowanie cen i szukanie najbardziej dogodnych dla klientów rozwiązań transportowych.
Dzień pracy osoby zajmującej się organizacją transportu bardzo często nie kończy się wraz z wyjściem z biura. Przewóz towaru wiąże się z wieloma komplikacjami, które wymagają natychmiastowej reakcji pracownika spedycji. Zdolności dyplomatyczne są tutaj na wagę złota, ponieważ nie rzadko przychodzi uspokajać bardzo zdenerwowanego z powodu spóźnienia towaru klienta. Z drugiej strony przewoźnik może zadzwonić z pretensjami, gdy towar nie jest gotowy do załadunku w umówionym czasie. Sytuacje kiedy podwykonawca odmawia podjęcia się przewozu w ostatniej chwili też nie należą do rzadkości. Jedynie pomysłowość spedytora w organizacji transportu zastępczego mając do dyspozycji bardzo ograniczony czas, jest jedynym, co może uratować reputację firmy spedycyjnej przed klientem.
Poza tymi wymagającymi stalowych nerwów i szybkości podejmowania decyzji zajęciami, praca w firmie spedycyjnej to również żmudna kontrola obiegu dokumentów, wystawianie i przyjmowanie faktur, co wymaga dużej dokładności, oraz śledzenie trendów na rynku usług transportowych.